Traktorové pneumatiky

pnematiky a pneu

Povinné zimní pneumatiky

Napsal dockal • Nov 11th, 2011 • Rubrika: Uncategorized

Každý rok, když silnice pokryje první sníh, nebo když první vůz vyletí ze silnice kvůli náledí, se znovu a znovu otevírá otázka povinných zimních pneumatik. Letos tomu nebude jinak, ale diskuze se bude točit konečně kolem něčeho jiného. Naši zákonodárci totiž uvedli v platnost novelu zákona, která zavádí celoplošné zimní pneumatiky. Otázkou tedy bude, zda je zákon dobře, nebo špatně napsaný. Jaká bude praxe, teprve uvidíme, ale už teď si můžeme tuto problematiku osvětlit.

Čtyři měsíce

Povinnost mít obuté zimní pneumatiky od tohoto roku máme mezi 1.listopadem a 31.březnem. Ovšem pouze pokud je vozovka pod vrstvou sněhu, nebo pokud je namrzlá, nebo pokud se dá očekávat, že se takovou stane. Toto vymezení má svůj smysl, ale to nic nemění na tom, že přinese spoustu problémů. Povinné zimní pneumatiky tak sice povinné jsou, ale v konkrétních případech půjde o vpravdě meteorologický souboj.

Pokud se však přidržíme rad odborníků, vyhneme se všem nepříjemnostem – ti totiž radí, abychom na zimní pneumatiky přezuli v době, kdy teplota klesne dlouhodobě pod 7 stupňů celsia. V takovém období lze totiž očekávat ranní námrazu a sněhová nadílka, která se ihned nerozpustí, může přijít takřka kdykoliv. Pokud se budeme řídit tímto jednoduchým pravidlem, nic nás nezaskočí.

Proč zimní pneumatiky

Proč vlastně stát nařizuje povinné zimní pneumatiky? Stejně jako v případě povinného ručení, i zde nejde o bezpečnost nezodpovědných řidičů, ale o ochranu těch ostatních. Nehody, které způsobí řidiči na nevhodných pneumatikách, zraňují a zabíjejí i zodpovědné řidiče.

Oněch 7 stupňů celsia má i jiný význam – směsi, ze kterých jsou tvořeny letní pneumatiky, špatně snášejí nižší teploty.

Povinné zimní pneumatiky, pokud budou obuty na všechna vozidla, výrazně omezí nebezpečí na vozovkách, protože zlepší jízdní vlastnosti vozidla a to ve všech směrech. Nedá se ani percentuálně vyjádřit, o kolik jsou zimní pneumatiky pro provoz na sněhu, či ledu vhodnější, ale můžeme jednoznačně říct, že letní pneumatiky jsou zcela nepoužitelná.

Povinné zimní pneumatiky a pojištění

Lidé, kteří se o svůj vůz starají do takové míry, že ho mají havarijně pojištěný, asi nezanedbávají ani povinné zimní pneumatiky, ale přesto… Pokud takový řidič způsobí nehodu, bude pouze na vůli pojišťovny, zda mu bude krátit pojistné plnění, na což má plné právo. Na druhou stranu to není nic nového a pojišťovny tak mohly činit i v minulosti. Plnění z povinného ručení kráceno nebude.

Pokuta? Ano

Určitou „motivací“ by měla být i hrozící pokuta za to, že povinné zimní pneumatiky nebudete mít – tato pokuta je 2500Kč, takže i kdybyste chtěli i přes riziko nehody ušetřit, neušetříte nic, ba naopak.

Všichni zodpovědní řidiči tedy musejí děkovat, že povinné zimní pneumatiky konečně od 1. listopadu roku 2011 platí i u nás. Na silnicích bude opět o něco bezpečněji – nezapomeňte však přezout včas, protože už teď jsou všichni mechanici na dlouhou dobu dopředu vytížení vyměňováním pneumatik.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku