Traktorové pneumatiky

pnematiky a pneu

Pneumatiky na traktor

Napsal dockal • Nov 11th, 2011 • Rubrika: Uncategorized

Jaké pneumatiky na traktor obujete? Na tom bude hodně záležet, jak dobře se s ním bude pracovat, což je pro práci v lese i na poli klíčové. Je třeba vybrat takové pneumatiky na traktor, které zajistí nejen dobré jízdní vlastnosti, ale i dostatečné přenášení síly motoru na podloží.

Jaký je rozdíl mezi radiální a diagonální pneumatikou?

Jedna z otázek, která se u pneumatik na traktor, a třeba i na motocykl řeší – využít radiální, nebo diagonální pneumatiky? Ačkoliv se diagonální pneumatiky považují za zastaralé a ustupující z výsluní, u traktorů je lze zcela bez problémů využít, zejména tam, kde je potřeba co nejvyšší odolnosti (například při práci v lese). S radiální pneumatikou lze však docílit lepších jízdních vlastností i delší životnosti. Diagonální pneumatiky zase bývají o něco levnější.

Bezdušové?

Čím dál častěji se používají i bezdušové pneumatiky, které eliminují jednu z největších nevýhod – možnost úniku vzduchu z pneumatik. Pneumatiky s duší jsou náchylné na defekty, což je nebezpečné zejména u rychleji jezdících vozidel, ale nepříjemné je to všude, obzvláště když si vezmeme, že pneumatiky na traktor mohou stát mnoho desítek tisíc korun.

Rychlost a hmotnost

Když vybíráme pneumatiky na traktor, tak nás bude zajímat i to, jaký mají rychlostní a hmotnostní index. Oba údaje najdeme na pneumatikách a v technické dokumentaci traktoru. Nikdy nevolíme takovou pneumatiku, která by nezvládala maximální rychlost traktoru – raději volíme pneumatiky s rychlostním indexem o něco vyšším, aby pneumatiky zvládly i „rychlou“ jízdu po silnici, která vždy pneumatiky na traktor namáhá o mnoho víc, než na měkčím podloží a při nižších rychlostech.

Hmotnostní index zase určuje, jaké zatížení pneumatiky maximálně zvládnou. I zde platí, že pneumatiky na traktor nikdy nepřetěžujeme, protože se v takovém případě budou rychleji opotřebovávat. Zvyšuje se i pravděpodobnost vzniku defektu, takže se nám šetření na nesprávném místě nemusí vyplatit.

Rozměry

Při koupi pneumatik musíme respektovat i rozměry – ty zjistíme opět z technické dokumentace, nebo podle označení pneumatik dodaných od výrobce. Pozor i na to, že na přední a zadní nápravě bývá jiný rozměr, což je ale většinou zřejmé i opticky.

Důležitým parametrem je i šířka pneumatiky, která rozhoduje mimo jiné i o tom, jak dobře bude výkon převáděn na podložku – širší pneumatika většinou znamená více předaného výkonu.

Levné pneumatiky na traktor?

Investice, kterou pneumatiky na traktor znamenají, nejsou malé. Jde o desítky i stovky tisíc korun – záleží na našich požadavcích i značce, kterou se budou pneumatiky pyšnit. Může jít o světové značky jako Goodyear, či Michelin, ale i Continental, Mitas,… Na značce se dá určitě ušetřit, ale nesmíme volit extrémy, jako jsou některé východní neznačkové pneumatiky. Ty sice lákají cenou, ale jejich vlastnosti jsou nedostatečné – bude se nám s nimi špatně jezdit a pracovat a zároveň se brzy opotřebují.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku