Traktorové pneumatiky

pnematiky a pneu

Pneumatiky na čtyřkolky

Napsal dockal • Nov 11th, 2011 • Rubrika: Uncategorized

Pneumatiky na čtyřkolky nepatří mezi nejvyhledávanější pneumatiky na našem trhu. Ale obliba těchto zajímavých vozidel pomalu roste, takže i pneumatiky na čtyřkolky nabízí stále více prodejců.

Čtyřkolky

V čem tkví přitažlivost čtyřkolek? Jejich hlavní zbraní je bezesporu jízda v terénu a relativní nenáročnost. Pocit svobody je dokonce ještě větší, než u motocyklů, na které si ale každý netroufne. Čtyřkolka je přívětivá, v rámci možností pohodlná, a jelikož funguje na čtyř kolech, je také mnohem stabilnější. Hodí se k rekreačním vyjížďkám a také ke zdolávání terénu, o kterém si můžeme nechat v automobilech jenom zdát.

Čtyřkolka je dynamické vozidlo, na kterém je velkým zážitkem zdolávat nástrahy jakéhokoliv terénu. Závody čtyřkolek jsou divácky atraktivní a těší se veliké oblibě. Na jejich motivy vzniklo už několik počítačových her, které dále slávu čtyřkolek šíří.

Pneumatiky na čtyřkolky

V čem se liší pneumatiky na čtyřkolky od ostatních? Ve všem a v ničem – při jejich výběru se tak můžeme řídit všemi zásadami, které platí i u dalších typů pneumatik. Musíme zvolit především správný rozměr pneumatiky, průměr a šířku.

Rozhodně musíme dodržet i hmotnostní a rychlostní omezení pneumatiky, respektive zvolit takovou pneumatiku, aby zatížení i rychlost čtyřkolky zvládla.

Se čtyřkolkou se, jak dobře víme, často vydáváme do terénu. Kvůli soustavným nárazům pneumatik do země i různých překážek, je zcela nevyhnutelné, aby pneumatiky na čtyřkolky byly velmi odolné. I z tohoto důvodu je třeba vybírat kusy od renomovaných společností, které se na tuto oblast specializují.

Nebudou to tedy slavné značky, které pravděpodobně obouvají i vaše auto, či motorku, ale méně známé a univerzální společnosti, jako je DURO, KINGS TIRE, MAXIS, INNOVA,…

Bezpečnost

Nedílnou součástí bezpečnosti jsou i správné pneumatiky na čtyřkolky. O nich jsme si však už řekli dost – ať už se vám naskytne příležitost projet se na čtyřkolce kdykoliv, nezapomeňte, že jde o dopravní prostředek, ke kterému musíme mít příslušné řidičské oprávnění (většinou B, nebo alespoň B1).

Nejdůležitější formou ochrany je opatrnost – většinou bude naším nepřítelem terén, který nám, na rozdíl od jiných vozidel a řidičů, jen těžko uhne. Jedinou ochranou nám tak bude (povinné) helma, bez které rozhodně nikdy na čtyřkolku nesedáme.

Různé typy

Tento článek uzavřeme opět u pneumatik. Jako jsou různé typy čtyřkolek, tak jsou i různé typy pneumatik na ně. Nejčastěji asi budeme čtyřkolky využívat jako takzvané ATV, tedy all-terrain vehicle (vozidlo do každého terénu), ale existují i čtyřkolky určené na silnice a různé speciály. Vybíráme vždycky takové pneumatiky, které vyhovují typu naší čtyřkolky i způsobu používání.Štítky: , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku