Traktorové pneumatiky

pnematiky a pneu

Nákladní pneumatiky

Napsal dockal • Nov 11th, 2011 • Rubrika: Uncategorized

Výběr nákladní pneumatiky, či obutí pro jiné mnohatunové vozidlo provozované na veřejných komunikacích, je opravdu zodpovědná práce, kterou není radno podceňovat. Proč to tak je, si povíme v následujících odstavcích.

Specifika nákladní pneumatiky

Proč dávat takový pozor při výběru nákladní pneumatiky? Je-li automobil odjištěná střelná zbraň, pak je nákladní vůz vystřelená raketa hromadného ničení. Tuny a tuny oceli a nákladu valící se po silnici rychlostí, která případné katastrofální následky ještě umocňuje.

Pneumatiky, tedy jejich běhoun, jsou jedinou částí vozidla, která se dotýká silnice – všechna tíha na nich spočívá. Nejsou vůbec ojedinělé případy, kdy defekt nákladní pneumatiky vyústí v dopravní nehodu – a když se vybourá nákladní vůz, tak jde často o život.

Na nákladních pneu tedy leží velká zodpovědnost – udržet ten těžko řiditelný kolos na silnici. A proto…

…kvalita především

Volíme-li nákladní pneumatiky, vždy vybíráme kusy od těch nejlepších značek, které jsou desetiletími prověřené. Zde není žádný prostor pro úspory – za kvalitu se platí a nákladní pneumatiky stojí hodně peněz – obzvláště, když uvážíme, že jich je na výměnu často mnohem více, než čtyři nebo šest.

Co se stane, když zvolíme nákladní pneumatiky levné a nekvalitní? Ohrozíme tím nejen zdraví řidiče, ale i náklad a v neposlední řadě i životy ostatních účastníků silničního provozu, které nákladní vůz většinou hravě zdemoluje. S kvalitou pneumatik pak úzce souvisejí i vlastnosti, které dobré nákladní pneumatiky musejí mít, aby nedošlo k nepříjemný až tragickým událostem:

Hmotnostní index

Pneumatiky nesmíme přetěžovat, stejně jako nesmíme přetěžovat vozidlo samotné. To zajistíme snadno – když dodržíme maximální hmotnost nákladu a zvolíme takové pneumatiky, které jsou na takové zatížení připraveny. Nikdy, za žádných okolností, nejedeme na pneumatikách, které aktuální naložení nezvládají, protože je to jako jet na časovaných výbušninách – defekt a následná havárie je pouze otázkou času.

Rychlostní index

Pneumatiky jsou vyrobeny s ohledem na to, jak velké zatížení zvládají i jakou rychlostí se s nimi dá pohodlně a bezpečně cestovat. Opět, volíme takovou pneumatiku, která vydrží alespoň takovou rychlost, jaká je maximální rychlost nákladního vozidla. Nikdy nevystavujeme pneumatiky rychlostem, pro které nejsou vytvořeny, protože se může snadno stát, že dojde k jejich zničení a je zcela jisté, že se budou neadekvátní rychlostí opotřebovávat.

Údržba a opatrnost

Aby vaše nákladní pneumatiky dlouho dobře sloužily a na cestách vás nezklamaly, je potřeba věnovat dostatečné množství času i jejich údržbě. Celkové nastavení vozidla, nepřetěžování pneumatik, ale i vyhýbání se nebezpečným předmětům – to vše je potřeba k tomu, abyste své pneumatiky neodepsaly předčasně. Před každou jízdou také provedeme optickou kontrolu pneumatik, ať už kvůli nerovnoměrnému opotřebení pneumatik, nebo zaklíněným předmětům, které by při jízdě mohly pneumatiky ohrožovat a způsobit defekt.Štítky: , , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku